На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).
В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянн
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа
Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.
В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова.
„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.
В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...
„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно
Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
Събитието се осъществява с подкрепата на Община Троян и Туристически клуб „Ремарк“, а входът е свободен.
Международният проект „Колони на приятелството“ (Pillars of Friendship) на художника Златин Орлов беше представен днес в концептуално пространство „Дом" в София. Инициативата се осъществява в сътрудничество с Посолството на Албания в София.
Целта на „Колони на приятелството" е изграждане на публични скулптури, които да бъдат разположени в централните градски части на страните от Балканския полуостров.
Скулптурите представляват поставени един върху друг каменни квадри, които образуват деветметрова колона с квадратно сечение. Върху колоните има гравирани релефни изображения, като на втората подред квадра от земята нагоре е разположен двуезичен надпис “Колона на приятелството” и две приятелски ръкостиснати ръце, се посочва на официалния сайт на проекта.
Дарявайки по една колона на всяка от балканските държави, авторът на проекта ис
Театрите от Плевен и Враца ще участват в 27-то издание на международния фестивал „Дни на комедията“, който се открива тази вечер в Центъра за култура "Трайко Прокопиев" в Куманово, Република Северна Македония, и ще продължи до 9 октомври. На фестивала ще бъдат представени общо единадесет комедии от театри от Република Северна Македония, България и Сърбия.
В рамките на фестивала със свои постановки, освен Плевен и Враца, ще се представят театрите от Охрид, Скопие, Щип, Тетово, Ниш, Враня, Велес и домакините от Куманово.
Фестивалът се открива днес с „Вечеря за глупаци” на театъра от Велес, а на 26 септември театърът от Враца ще играе „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.
Комедията „Търси се нов съпруг” от Миро Гавран на плевенския театър ще се играе на 1 октомври, а на 9 октомври театърът на домакините от Куманово по тр
Фестивалът за рок и метъл музика Hills of Rock през 2025 година ще посрещне в първия си ден Gojira – на 25 юли, на гребната база в Пловдив.
Само една година, след като сътвори музикална история на церемонията за откриването на олимпийските игри в Париж, френската група ще се качи на сцената у нас, посочват организаторите от Fest Team.
„Тежки рифове и дълбоки послания, прогресивен и екологично осъзнат метъл – музиката на Gojira е много повече от ноти, които вълнуват. Тя притежава силата да разклаща социални пластове. Двамата братя Джо и Марио Дюплантие, заедно с Кристиан Андреу и Жан-Мишел Лабади, вече над 25 години се посвещават на това да комбинират мощни рифове с дълбоко емоционални послания за сила и позитивна промяна в света в творчеството си“, коменти
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.
В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.
Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.
„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м